Strona główna
  Ośrodek Szkolno Wychowawczy

Wyświetlono wypowiedzi wyszukane dla zapytania: Ośrodek Szkolno Wychowawczy

Temat: I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem 3 grudnia w Kwidzynie
W moim mieście odbedzie się ten koncert w tym roku i jak możecie to przyjedzcie lub zobaczcie w telewizji i wogle co sądzicie o tym koncercie.

I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem – 3 grudnia w Kwidzynie

Program 2 Telewizji Polskiej we współpracy z Urzędem Miejskim w Kwidzynie i Kwidzyńskim Centrum Kultury organizuje wielką akcją charytatywną na rzecz Domów Dziecka „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”.
Podczas akcji zbierane są pieniądze na rzecz dzieci z placówek społeczno-opiekuńczych w całym kraju. Również tym razem pieniądze i dary rzeczowe zostaną przekazane w miejsca najbardziej potrzebujące wsparcia. Przy scenie powstanie „Domek darów” do którego każdy może przynieść coś miłego dla pociech.
Koncert w ramach akcji "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem", odbędzie się w niedzielę 3 grudnia od godz. 15:00 na Placu im. Jana Pawła II w Kwidzynie (przed teatrem). Poprowadzą go najbardziej znani i lubiani prezenterzy telewizyjnej "Dwójki". Swój udział na zimowej estradzie w darze dla dzieci zapowiedziały gwiazdy polskiej estrady między innymi: Bajm, Ryszard Rynkowski, Urszula, Blue Cafe, Maryla Rodowicz, Ewelina Flinta, Ira, Wojciech Gąssowki, Majka Jeżowska, Krzysztof Krawczyk, Gosia Andrzejewicz. Lista wykonawców wciąż pozostaje otwarta.

Podczas koncertu w Kwidzynie telewizyjna „Dwójka” wspólnie z Harcerzami będzie zbierać dary od ludzi wielkiego serca. Poznamy też darczyńców, którzy wspomogą w tym roku Specjalny Ośrodek SzkolnoWychowawczy im. Jana Brzechwy w Bogumiłku, Dom Dziecka nr 2 im. Janusza Korczaka „Promyk” w Wałbrzychu, Ośrodek SzkolnoWychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach, Rodzinny Dom Zastępczy w Brzegu przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom „Misja Nadziei”, Zastępczą Rodzinę Zawodową podległą pod PCPR w Kwidzynie oraz Wielodzietną Rodzinę Zawodową Państwa Jaśkiewiczów w Kwidzynie.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do włączenia się do akcji charytatywnej oraz wspólnej zabawy!
W związku z brakiem miejsc parkingowych prosimy o przybycie pieszo na imprezę.

Temat: Tytan Domex AZS Częstochowa
Trudno jest mi napisać coś o meczu, który moja drużyna przegrała.
Na każdym portalu o tematyce siatkarskiej można przeczyta szczegółową relacje z meczu dlatego nie będę pisała co się działo. Jedyną rzeczą z którą się nie zgadzam z tych relacji jest stwierdzenie, że mecz stał na bardzo wysokim poziomie. Wręcz przeciwnie, według mnie było zbyt wiele błędów z obu stron i za mało woli walki. Niektórzy twierdzą inaczej, bo było sporo długich akcji, ale według mnie były one spowodowane słabszymi atakami niż rewelacyjnymi obronami. Żaden zawodnik nie rzucił mnie na kolana swoją grą, ponieważ po ostatnich sparingach byłam nastawiona na coś więcej. Z drugiej jednak strony czego można oczekiwać o zespołu, w którym duża cześć graczy nie ma doświadczenia na parkietach PLS.
Jednak patrząc na wyniki z ostatnich lat początki dla nas zawsze były dosyć trudne, dlatego jak na prawdziwego kibica nadal wierzę w zwycięstwo i udany sezon.

Teraz może skupie się na pozytywnym aspekcie tego meczu a mianowicie na kibicach.
Cześć osób miała podejście jak Ci mężczyźni o których wspomniałam w innym temacie i po meczu stwierdziła, że hala Polonia przez najbliższy czas już ich nie zobaczy. Zdenerwowana po porażce zachowałam się trochę niemiło, ponieważ na głos powiedziałam, że mam taką nadzieję i trzymam ich za słowo. Jednak na usprawiedliwienie powiem, że według nich AZS zawsze miał wybitny skład i wielu sponsorów, przez co stwierdzam, że śledzili tylko ostatni sezon, bo każdy sympatyk siatkówki nie mówiąc już o kibicu AZS-u wie, że co każdy drugi sezon mamy kłopoty ze skompletowaniem składu oraz ze sponsorami i obawą upadku klubu.
Wracając do miłego aspektu czyli kibiców, bo w/w osoby nazywam tylko sympatykami. Cały sektor E zasłużył na pochwałę, bo cały mecz kibicował w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Ani na chwilę nie przestał śpiewać różnych przyśpiewek a po meczu jako jedni z nielicznych nie odwrócili się od drużyny. Atmosfera na meczach AZS-u jest dobra, ale jednak brakuje mi zaangażowania całej hali w doping tak jak podczas meczu z Iskrą Odincowo. Mam nadzieję, że to się powoli zacznie zmieniać tylko, że obawiam się, że będzie to spowodowane przychodzeniem na mecze mniejszej ilości osób.
Na ten moment to tyle. Wybaczcie mi, że relacja nie jest zbyt przejrzysta, ale odkąd jestem na studiach zapomniałam jak się pisze

Teraz z innej beczki:
Siatkarze Domex Tytan AZS Częstochowa brali udział w Rodzinnym Pikniku Jurajskim zorganizowanym przez Ośrodek SzkolnoWychowawczy nr 5 oraz Niezależny Klub „Biegusy” z Częstochowy.
Więcej na ten temat na stronie http://www.azsczestochowa...e=news&art=1058 gdzie można zobaczyć również zdjęcia.

Temat: Eliminacje Powiatowe X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plast
W dniu 19 marca rozstrzygnięto Etap Powiatowy X Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego. Konkurs zorganizowany został przez Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Pyrzycach oraz Powiatową Komendę Państwowej Straży Pożarnej pod hasłem: „112 w trudnej sprawie – nie używaj przy zabawie”

Konkurs miał na celu kształtować właściwe zachowania dzieci i młodzieży w obliczu zagrożenia, uświadamiać – jak postępować w momencie jego zaistnienia oraz przypomnieć, że w Polsce już istnieje europejski numer alarmowy, pod którym mogą uzyskać pomoc w każdej sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu.

W konkursie udział wzięły dzieci i młodzież z 12 szkół i placówek z terenu powiatu pyrzyckiego, a jedna z prac przysłana została z Nowego Miasta n. Pilicą.

Komisja w składzie Mirosław Rabiega - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach, Andrzej Jakieła - Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Pyrzycach, Andrzej Gumowski - Pełnomocnik Starosty ds. Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego, Roman Fijałkowski - Instruktor plastyki Pyrzyckiego Domu Kultury, Anna Bajon Inspektor - Wydziału Oświaty, Kultury Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Pyrzycach oceniła w dniu 12 marca 2008 r. 61 prac uczniów w wieku od 6 do 16 lat, zgłoszonych do eliminacji powiatowych. Biorąc pod uwagę zgodność treści z tematem konkursu poziom artystyczny oraz estetykę prac nagrodziła uczestników w następujących grupach wiekowych:

I grupa - młodsza: 6-8 lat - szkoła podstawowa kl. 0-II

1. Dawid Toboła - Przedszkole Publiczne Nr 3 w Pyrzycach – naucz. Beata Pukalska
2. Aleksandra Mierzwiak - Szkoła Podstawowa w Brzesku – naucz. Ewa Prymus
3. Julia Dzwonnik - Przedszkole Publiczne Nr 3 w Pyrzycach – naucz. Beata Pukalska
4. Anna Kędzierska - Przedszkole Publiczne w Brzezinie – naucz. Bożena Leśniewska
5. Filip Domański - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pyrzycach - naucz. Jolanta Szymańska

II grupa - średnia: 9-12 lat - szkoła podstawowa kl. III-VI

1. Radosław Czyszek - Zespół Szkól Kozielice - naucz. Kamila Korniewicz
2. Nikola Sawka - Szkoła Podstawowa Stary Przylep - naucz. Jadwiga Wolińska
3. Jolanta Wszoła - Szkoła Podstawowa w Brzesku - naucz. Aleksandra Borychowska
4. Paweł Makowski - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pyrzycach - naucz. Beata Łabiga
5. Aleksandra Hajduła - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pyrzycach - naucz. Beata Łabiga

III grupa - starsza: 13-16 lat – gimnazjum kl. I-III

Brak nagrodzonych prac

IV grupa - uczniowie niepełnosprawni

1. Iwona Stańczak - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pyrzycach - naucz. Marta Hołownia
2. Ireneusz Lewicki - Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Nowielinie -naucz. Ewelina Budynek
3. Przemysław Czerniejewski - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pyrzycach naucz. Marta Hołownia

Wyżej wymienione prace zostaną zgłoszone do etapu wojewódzkiego konkursu.

Ponadto komisja dodatkowo wyróżniła uczniów i ich prace:

I grupa - młodsza: 6-8 lat - szkoła podstawowa kl. 0 -II

- Sandra Błaszczyk - Przedszkole Publiczne w Brzezinie - naucz. Bożena Leśniewska
- Jędrzej Chodanowski - Przedszkole Publiczne Nr 4 w Pyrzycach - naucz. Alicja Kaczmarek
- Marta Gębaczka - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pyrzycach - naucz. Anna Kowalska
- Alicja Zubek - Szkoła Podstawowa w Okunicy - naucz. Zofia Kurosz

II grupa - średnia: 9-12 lat - szkoła podstawowa kl. III -VI

- Kamil Łyjak - Szkoła Podstawowa w Żabowie - naucz. Beata Wabińska
- Michał Hołownia - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Pyrzycach - naucz. Marta Hołownia
- Seweryn Samson - Szkoła Podstawowa w Starym Przylepie - naucz. Jadwiga Wolińska
- Aleksandra Michalska - Publiczna Szkoła Podstawowa w Jesionowie - naucz. Anna Staruch

IV grupa - uczniowie niepełnosprawni

wyróżnienie specjalne otrzymała : Joanna Grabik - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nowe Miasto n. Pilicą - naucz. Joanna Szydłowska

źródło: pyrzyce.plTemat: Warsztaty fotograficzne dla osób npłn intelekt. w Gnieznie
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr. 2 w Gnieźnie
zapraszają na Warsztaty Fotograficzne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie

7-9 czerwca 2007r.

Celem warsztatów jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną zdobycia nowych umiejętności w sferze poznawczej, intelektualnej i społecznej. Fotografia jako element szeroko rozumianej arteterapii, rozwija postrzeganie wzrokowe i twórcze otaczającej nas rzeczywistości.. Pogłębia wrażliwość i wzmaga chęć nawiązywania kontaktów z otoczeniem. Dostarcza inspirujących wrażeń i przeżyć. Jest niezawodnym i niezastąpionym sposobem na poznawanie świata, z całą jego różnorodnością i urodą. Organizatorzy warsztatów mają nadzieję, że dla osób niepełnosprawnych spotkanie z fotografią będzie nie tylko interesującym wyzwaniem i twórczą przygodą ale również wspaniałą okazją do nawiązania nowych przyjaźni.

Uczestnicy warsztatów to:
1) 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym
2) 15 osób – zaawansowanych fotoamatorów w roli instruktorów fotografii, których zadaniem będzie bezpośrednia pomoc osobom niepełnosprawnym w realizowaniu zadań fotograficznych ( jeden fotograf na dwie osoby niepełnosprawne)
3) 12 osób bezpośrednich opiekunów osób niepełnosprawnych
4) 3 osoby prowadzące zajęcia i organizujące pobyt

Miejsce:
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr. 2 w Gnieźnie ul. Powstańców Wielkopolskich

Przebieg imprezy:
Prowadzący warsztaty wyznacza instruktorom zadania, które realizują w grupach składających się z dwóch osób niepełnosprawnych i ich opiekuna. Przewiduje się następujące cykle tematyczne: reportaż z uroczystości religijnych, architektura, przyroda Wykonane przez uczestników zdjęcia zostaną zaprezentowane publicznie w ostatnim dniu imprezy. Przewiduje się również zorganizowanie wystawy wybranych zdjęć (wrzesień 2007). Integracyjny wymiar imprezy realizowany będzie poprzez wspólne posiłki oraz zajęcia rehabilitacyjno-rozrywkowe takie jak: zabawy festynowe, ognisko (grill), prezentacje artystyczne itp. Równocześnie w godzinach wieczornych prowadzone będą zajęcia warsztatowe dla instruktorów.

Warunki uczestnictwa osób niepełnosprawnych i opiekunów:
Organizatorzy zapewniają noclegi i materiały fotograficzne, wywołanie zdjęć i inne atrakcje związane z programem
Uczestnicy płacą za posiłki 25 zł /od osoby. Płatności należy dokonać najpóźniej do dnia 4 czerwca na Konto WBPiCAK: Kredyt Bank S.A. III Oddział w Poznaniu 89 1500 1621 1216 2000 8820 0000. (po stwierdzeniu wpłaty, WBPiCAK wystawi Fakturę)

Warunki uczestnictwa instruktorów:
Organizatorzy zapewniają noclegi i wyżywienie oraz materiały fotograficzne (wykonanie powiększeń ).
Instruktorzy zobowiązani są do uczestnictwa w bezpłatnym szkoleniu przygotowującym do pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, które odbędzie się w dniu 26.maja o godz. 16 w MDK w Wągrowcu (uczestnicy otrzymają Certyfikat).

zgłoszenia chętnych:
na karcie zgłoszenia wg wzoru faksem na numer: 0-61 4250038 lub email: foto@wbp.poznan.pl
Dodatkowe informacje pod nr tel.: 0-61 6640867 (WBPiCAK) lub –– 607381330 (Władysław Nielipiński)

Warsztaty Fotograficzne

dla osób niepełnosprawnych intelektualnie

Gniezno 7-9 czerwca 2007r.

Program:

07. 06. -
14.oo - Przyjazd uczestników, zakwaterowanie; Biuro organizacyjne imprezy : Specjalny
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr. 2 w Gnieźnie ul. Powstańców Wielkopolskich
15. 00 - Rozpoczęcie warsztatów (kawa, herbata) podział na grupy zajęciowe
16. 00 - fotografowanie uroczystości religijnych na ulicach Gniezna
19.00 - kolacja
20. 00 - wykład na temat.................. pokaz diaporam (Chris Niedenthal)

08. 06 –
9. 00 - śniadanie
10.00 – fotografowanie w plenerze - zajęcia w grupach – architektura
14. 00 - obiad,
15. 00 - zabawy rehabilitacyjne (pokazy artystyczne, zabawy na powietrzu, fotografowanie - przyroda).
17.00 - zdawanie naświetlonych negatywów
18. 00 - grill lub ognisko (kolacja)

09. 06 -
9. 00 - śniadanie
10.00 - prezentacja i analiza zdjęć wykonanych w czasie warsztatów
14.00 - obiad, zakończenie warsztatów

Więcej informacji i karta zgłoszeniowa:
WBPiCAK w Poznaniu fax 0-61 6627366 lub email: foto@wbp.poznan.pl
adres: 60-819 Pń. ul. PrusaTemat: [2008-01-06] III Bieg WOŚP - Mogilno, 6 stycznia 2008
REGULAMIN
III BIEGU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Mogilno, 6 stycznia 2008 r. start godz. 11:00

1. Cel:
Propagowanie biegania jako czynnej formy wypoczynku, profilaktyki zdrowotnej oraz krzewienie ducha sportu, tolerancji i przyjaźni, promocja Mogilna na terenie kraju oraz pomoc finansowa dla WOŚP.

2. Organizator:
Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Sport i Rekreacja" (dyrektor biegu
Grzegorz Wojciechowski; tel. +48 509 825 312)
WSPÓŁORGANIZATORZY:
- Burmistrz Mogilna
- Starosta Mogileński
- Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Szerzawy
- Samorząd Osiedla Nr 4 w Mogilnie

3. Termin i miejsce:
06.01.2008 r. (Niedziela) godz. 11:00,
start i meta: Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Szerzawy k/Mogilna

4. Program:
A) Bieg główny na dystansie 10 km - godz. 11:00
B) Bieg masowy na dystansie 3 km - godz. 11:05

5. Zgłoszenia i wpisowe:
- elektronicznie poprzez stronę www.sir.mogilno.pl - (od 1 grudnia 2007)
- bezpośrednio w biurze zawodów w dniu 06.01.2008 r. w Ośrodku
Szkolno -Wychowawczym Szerzawy k/Mogilna w godz. od 8:00 - 10:30
- wpisowe do biegu głównego i masowego 20 zł - płatność w dniu biegu
w biurze zawodów (ok. 1000 zł z wpisowego zostanie przekazane
na konto WOŚP).

6. Klasyfikacja i nagrody:
- w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn w biegu na 10 km -
dla trzech pierwszych zawodników i zawodniczek puchary
- w biegu na 3 km puchary dla trzech pierwszych osób
- w kat. wiekowych dla trzech pierwszych biegaczy puchary
- dla pozostałych uczestników zabawy biegowej - OKOLICZNOŚCIOWY MEDAL
Organizator przewiduje 300 pamiątkowych medali dla uczestników biegów na
3 km i 10 km (w przypadku większej ilości uczestników, medale zostaną przesłane
w późniejszym terminie na koszt organizatora).
- wśród wszystkich uczestników, którzy ukończyli bieg zostaną
rozlosowane nagrody.
- zawodnicy, którzy w biegu głównym zajmą trzy pierwsze miejsca,
nie będą nagradzani w kategoriach wiekowych.

7. Kategorie wiekowe:

Mężczyźni:
KAT A 16-29 lat
KAT B 30-39 lat
KAT C 40-49 lat
KAT D 50-59 lat
KAT E 60-69 lat
KAT F 70 i powyżej
Kobiety:
KAT G 16-27 lat
KAT H 28-39 lat
KAT I 40 lat i powyżej

8. Postanowienia końcowe:
A) w biegu głównym może wziąć udział każdy, kto wpłacił wpisowe
w wysokości 20 zł, i ma ukończone 14 lat - osoby poniżej 18 roku
życia muszą przedstawić zgodę rodziców (płatność w dniu biegu
w biurze zawodów)
B) w biegu masowym może wziąć udział każdy, to wpłaci wpisowe
w wysokości 20 zł

C) aby zostać sklasyfikowanym należy ukończyć bieg
D) wszystkich startujących obowiązują aktualne badania lekarskie
lub w razie ich braku podpisanie oświadczenia o starcie na
własną odpowiedzialność
E) numery startowe wydaje sekretariat
F) bieg w ok. 70% prowadzi drogami i duktami leśnymi a w 30% asfaltem
G) bieg odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne,
H) uczestnicy biegu są ubezpieczeni przez organizatora
I) koszty związane z noclegiem i przejazdem pokrywają
zawodnicy (możliwość noclegu w szkole tel. (052) 315 70 26
ilość miejsc ograniczona)
J) organizatorzy zapewniają opiekę zdrowotną oraz posiłek dla
uczestników biegu.
K) podanie oficjalnej klasyfikacji końcowej biegu po 60 min. od ukończenia
biegu przez ostatniego zawodnika.
L) w trakcie dekoracji i losowania nagród nie przewiduje się miejsc siedzących.
M) wszelkie informacje, zmiany regulaminu, komunikaty oraz końcowy
komunikat biegu na stronie www.sir.mogilno.pl
N) ostateczna interpretacja regulaminu należy do organizatora biegu

GRZEŚ9 dnia Pią Lis 30, 2007 09:18, w całości zmieniany 2 razyTemat: "specjane" komkursy
"Nasza Gazetka" - ogólnopolski konkurs gazetek placówek szkolnictwa specjalnego
Organizatorami są Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy – Rybnik, Specjalny Ośrodek SzkolnoWychowawczy – Tychy, Kolegium Nauczycielskie Pedagogiki Specjalnej – Gliwice, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna – Rybnik

Dla kogo
W konkursie mogą wziąć udział gazetki redagowane przez dzieci i młodzież na terenie placówek szkolnictwa specjalnego oraz we wszelkich innych instytucjach w których przebywają dzieci oraz młodzież niepełnosprawna (m.in.: szpitale, sanatoria, świetlice samopomocowe, warsztaty terapii zajęciowej itp.)

Cele

popularyzacja możliwości dzieci i młodzieży niepełnosprawnej
dostarczenie satysfakcji uczniom/wychowankom niepełnosprawnym redagującym gazetki
popularyzacja czasopiśmiennictwa dzieci i młodzieży nie-pełnosprawnej jako elementu procesu rewalidacji oraz kształcenia w placówkach szkolnictwa specjalnego oraz pracy pozaszkolnej z osobami niepełnosprawnymi
popularyzacja czasopism jako warsztatu umożliwiającego rozwijanie kompetencji komunikacyjnych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej
doskonalenie stylu i formy gazetek wydawanych przez placówki szkolnictwa specjalnego.

Kryteria oceny

walory dydaktyczno – wychowawcze
wkład własny dzieci i młodzieży w redagowanie gazetki
atrakcyjność czytelniczą i komunikatywność
szatę graficzną i pomysłowość
profesjonalizm formalny.

Nagrody

laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe, ufundowane przez organizatora oraz sponsorów konkursu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy-podziękowania za udział w konkursie
sposobem nagrodzenia gazetek będzie także:
organizacja wystawy pokonkursowej
publikacja materiałów w nich zawartych w prasie lokalnej i specjalistycznej
publikacja materiałów w sieci internetowej
wydanie biuletynu pokonkursowego zawierającego materiały z gazetek biorących udział w konkursie.
możliwość posługiwania się tytułem Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Gazetek Szkolnych „Nasza gazetka” - dla gazetek, które zajmą trzy pierwsze miejsca oraz gazetek wyróżnionych przez następny rok szkolny w wydaniach swojej gazetki.

Termin przesyłania kart zgłoszeniowych
31 marca 2007 r.

Redakcje czasopism przesyłają na adres organizatora konkursu wypełnioną „Kartę zgłoszeniową gazetki” wraz z wybraną/wybranymi gazetką/gazetkami z roku szkolnego 2006/2007. Organizatorzy proszą o nadesłanie 3 egzemplarzy każdego numeru oraz dopisek na kopercie „Konkurs gazetek”.

Karty należy przesyłać na adres:
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy
ul. Piasta 35
44-200 Rybnik

http://www.rybnik.pl/zsnr7/konkurs/konkursgazetek0607.htm
Temat: I co dalej po gimnazjum ..................
Witam serdecznie.
Zadzwoniła do mnie pani dyrektor z poradni i poinformowała mnie, że Piotr otrzyma orzeczenie o upośledzeniu lekkim ze sprzężonymi niepełnosprawnościami i orzeczenie o nauczaniu indywidualnym. Było by wszystko w porządku, ale pani mnie poinformowała, że zespół w zaleceniach wskaże specjalny ośrodek szkolno-wychowaczy i że rodzice mogą dać dziecko do szkoły jaka mu wybiorą. Nie rozumiem!!!
Dlaczego poradnia nie może wpisać na tym orzeczeniu tego co było na wcześniejszym tzn” Zalecenia- Zespół zaleca zastosować wobec dziecka : * ( należy wskazać zalecaną formę kształcenia specjalnego: w szkole ogólnodostępnej, szkole integracyjnej lub oddziale integracyjnym, szkole specjalnej lub oddziale specjalnym albo w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, warunki realizacji potrzeb edukacyjnych, formy stymulacji, rewalidacji, rerapii usprawniania, rozwijania potencjalnych możliwości i mocnych stron dziecka oraz inne formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej):
kształcenie wg podstawy programowej kształcenia ogólnego, ramowego planu
i programów nauczania dla dzieci upośledzonych w stopniu lekkim w szkole ogólnodostępnej lub w szkole specjalnej;
w ramach zajęć rewalidacyjnych — usprawnianie sfery bezsłownej myślenia, rozwijanie integracji, wzrokowo-ruchowej, spostrzegawczości, pamięci wzrokowej, sprawności grafomotorycznej, terapia logopedyczna; ….”

Uważam, że to nie powinno stanowić jakiegoś problemu- dlaczego tylko chcą wskazać ten ośrodek szkolno-wychowawczy. Przecież jeśli dyrektor szkoły lub wydziału edukacji zobaczy jedynie wskazanie na ośrodek, to ja mogę być jedynie uzależniona od dobrej woli dyrektora szkoły i powiat umyje ręce, bo jak takie będą zalecenia poradni.
Napisałam także prośbę do pani dyrektor, by w zaleceniach uwzględnić nasze spostrzeżenie co do pracy z Piotrusiem. ". Prosimy, by w zaleceniach do pracy z Piotrusiem zostały uwzględnione nasze wnioski:
1. kontynuowanie nauki w szkole ogólnodostępnej najbliżej miejsca zamieszkania.
2. poziom wymagań oraz formy i metody pracy z Piotrem mogły być dostosowane do jego możliwości psychofizycznych, poziomu wiedzy i umiejętności oraz czynionych postępów. Konieczne jest:
  lrozwijanie i utrwalanie podstawowych umiejętności szkolnych oraz usprawnianie funkcjonowania procesów intelektualno-poznawczych,ll dostosowanie ilości zadań oraz poziomu ich trudności do aktualnych możliwości Piotra;ll stosowanie polisensorycznych metod poznawania nowych treści programowych, technik multimedialnych, by tworzyć trwałe ślady w pamięci wzrokowej i słuchowej,ll nauki jednego języka obcego tj języka angielskiego;ll Piotr powinien mieć możliwość korzystania z komputera na zajęciach szkolnych ze względu na bardzo obniżony poziom graficzny pisma. Wskazane jest również wyposażenie chłopca w komputer przenośny, z którego mógłby korzystać w czasie zajęć./ możliwość uzyskania komputera przenośnego z programów PFRON/ ll należy dbać o prawidłowy rozwój społeczno-emocjonalny chłopca, poprzez zapewnianie mu różnorodnych doświadczeń oraz włączanie Piotra w grupę rówieśniczą.ll wiedza ucznia powinna być weryfikowana w postaci zadań zamkniętych oraz nielimitowanych czasowo wypowiedzi ustnych.ll treści jak i długość materiału do nauki powinny być dobrane do możliwości chłopca.ll3. udział Piotra w zajęciach rewalidacyjnych, podczas których można pracować nad usprawnieniem funkcjonowania w zakresie percepcji wzrokowo-ruchowych, spostrzegawczości, sprawności w zakresie motoryki rąk.l
"

Odpowiedź pani była, że nie mogą, bo rozmawiała z pania wizytator na ten temat. Dlaczego?!!!
Jestem belfrem i jak mi poradnia napisze więcej jak pracować z młodym człowiekiem to dla mnie belfra zawsze daje większe pole manewru, by trafić do ucznia jak najlepiej tj możliwe, bo człowiek nie zawsze wszystko zauważy, by pomóc uczniowi.
Dlaczego zamyka się drogę uczniowi, bo ma upośledzenie w stopniu lekkim; gdzie równe prawa do zdobywania wiedzy?!!!!Temat: Statut Powiatu Krotoszyńskiego
JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE POWIATU,
POWIATOWE SŁUŻBY, INSPEKCJE I STRAŻE

§ 79
lJednostki organizacyjne powiatu tworzy się w celu wykonywania zadań powiatu.
lDo jednostek, o których mowa w ust. 1 należą:
lPowiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie,
lPowiatowy Zarząd Dróg w Krotoszynie,
lSzkoły ponadpodstawowe:
  lLiceum Ogólnokształcące w Krotoszynie,
  lZespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Krotoszynie,
  lZespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Krotoszynie,
  lZespół Szkół Zawodowych Nr 3 w Krotoszynie,
  lZespół Szkół w Koźminie Wlkp.,
  lZespół Szkół Rolniczych w Koźminie Wlkp.,
  lZespół Szkół Zawodowych w Zdunach,

lSzkoły specjalne:
  lZespół Szkół Specjalnych w Krotoszynie,
  lSpecjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Borzęciczkach,
  lSpecjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Konarzewie.

lSamodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krotoszynie,
l Powiatowy Urząd Pracy w Krotoszynie,
lDom Pomocy Społecznej w Baszkowie,
lPoradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Krotoszynie.
lMłodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Koźminie Wlkp.
lŚrodowiskowy Dom Samopomocy w Krotoszynie.
lJednostki organizacyjne powiatu tworzy, przekształca i likwiduje oraz wyposaża w majątek rada powiatu.
lOrganizacje oraz zasady funkcjonowania jednostek organizacyjnych powiatu określają regulaminy organizacyjne uchwalone przez zarząd powiatu, z zastrzeżeniem ust. 5.
lSzczególne warunki lub zasady powoływania, odwoływania oraz tryb zatrudnienia i zwalniania kierowników i pracowników powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych powiatu określają odrębne przepisy.
lZarząd powiatu prowadzi i aktualizuje wykaz jednostek organizacyjnych powiatu. Wykaz udostępnia się do publicznego wglądu w starostwie powiatowym.

§ 80
lPowiatowe służby, inspekcje i straże tworzą:
lKomenda Powiatowa Policji w Krotoszynie,
lKomenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie,
lPowiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Krotoszynie,
lPowiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Krotoszynie,
lPowiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krotoszynie,
lStarosta, sprawując zwierzchnictwo w stosunku do powiatowych służb, inspekcji i straży:
lPowołuje i odwołuje ich kierowników, z wyjątkiem kierowników jednostek wymienionych w ust. 1 pkt. 1 i 2,
lZatwierdza program ich działania,
lUzgadnia wspólne działanie tych jednostek na obszarze powiatu,
lW sytuacjach szczególnych kieruje wspólnymi działaniami tych jednostek,
lZleca w uzasadnionych przypadkach prowadzenie kontroli.
lUprawnienia starosty i rady powiatu wobec powiatowych służb, inspekcji i straży określają przepisy ustawowe.
Temat: jak jest naprawdę?
TO JEST GWARANCJA JAKOŚCI

Ośrodki praktyk hipoterapeutycznych PTHip:

Ośrodek Hipoterapii przy Klubie Turystyki Konnej "Tabun" w Olszanicy
30-240 Kraków, ul. W. Kosmowskiej 2

mgr reh. Joanna Kozik, instruktor hipoterapii, terapeuta NDT-Bobath, PNF
tel. 012- 623-82-37

Ośrodek Hipoterapii Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym - Hipoterapia
02-975 Warszawa, ul. Nowoursynowska 100

koordynator - mgr Anna Strumińska
tel. 022- 649-25-02

mgr reh. Alicja Kamińska-Paszkiewicz
mgr reh. Agnieszka Mazur
mgr ped. Renata Ceglińska-Werpachowska
mgr ped. Joanna Dzwonkowska
mgr ped. Barbara Gąsiorowska
mgr ped. Joanna Piłat-Górska
mgr ped. Monika Mokrzyszczak
mgr psych. Aleksandra Szymańska

Ośrodek Towarzystwa Hipoterapeutycznego "Myślęcinek"
ul. Gdańska 173-175, 85-674 Bydgoszcz

mgr ped. Małgorzata Górniewicz, instruktor jazdy konnej i hipoterapii

tel. 0601-677-345

Klub Jeździecki "Wolta"
Żółwin, ul. Nadarzyńska 30

mgr psych. Jagoda Maciaszek, instruktor jazdy konnej, hipoterapii, woltyżerki sportowej i specjalnej
tel. 022- 671-51-77, 0609-044-393

Ośrodek Hipoterapii "OTTO-PRODENT"
50-263 Wrocław, ul. Kilińskiego 36

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych, ul. Zwycięstwa 2
koordynator - mgr Ewa Staniszewska
tel. 071- 322-66-00

mgr rehab. Monika Małachowska-Sobieska, specjalista hipoterapii, terapeuta NDT-Bobath
tel. 071-794-04-43
mgr rehab. Joanna Rajczakowska, specjalista hipoterapii, terapeuta NDT-Bobath
tel. 0606-951-445

Ośrodek Hipoterapii Fundacji Hipoterapia - Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych
30-109 Kraków, ul. Salwatorska 14

ul. Dobrego Pasterza 121
koordynator - mgr Aleksandra Włodarczyk
tel. 012- 428-11-10

mgr ped. specj. Jadwiga Orzechowska, instruktor hipoterapii
mgr reh. Jan Krupiński, terapeuta NDT-Bobath (turnusy wakacyjne)

Ośrodki Patronackie PTHIp

1.Ośrodek Rehabilitacji i Wypoczynku Dzieci Niepełnosprawnych Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Dwa Serca"
77-314 Barkowo Chrząstówko gm. Człuchów
Tel. 059-8322111 fax 059-822110

2. Ośrodek Towarzystwa Hipoterapeutycznego "Myślęcinek"
Ul. Gdańska 173-175, 85-674 Bydgoszcz
Tel. 0601-677345

3. Ognisko TKKF "Pegaz"
Ul. Mstowska 46, 42-200 Częstochowa
Tel. 034-3617165

4. Dom Wczasów Dziecięcych TPD w Głazie
98-405 Galewice
Tel. 062-7843929

5. Ośrodek Jazdy Konnej i Hipoterapii "Maag"
Ul. P. Ściegiennego 207, 25-116 Kielce
Tel. 041-3614081

6. Prywatna Stadnina Koni "Hipoterapia" - Andrzej Michalski
Budzistowo, 78-100 Kołobrzeg
Tel. 094-3543754

7. Klub Turystyki Konnej "Tabun" w Olszanicy
ul. Kosmowskiej 2, 30-240 Kraków
Tel. 012-6238237

8. Fundacja Hipoterapia - Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych
Ul. Salwatorska 14, 30-109 Kraków
Tel. 012-4281110

9. Rehabilitacja i Hipoterapia - Anna Patalon
Ul. Staszica 56/1, 82-500 Kwidzyn
Tel. 055-6453420 i 0604-235-703

10. Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej p.w. Św. Rafała Archanioła
ul. Zielona 23, Lubliniec Rusinowice 82-500 Kwidzyn 42-700
Tel. 034-3570-523

11. Zakład Rehabilitacji - Ośrodek Hippoterapii Samodzielny Zespól Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym
Ul. Konopnickiej 65, 05-092 Łomianki
Tel. 022-7511215 w. 182 lub 235 i 022-7512707

12. Ośrodek Rehabilitacji Konnej w Kisielnicy przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży
18-421 Piątnica
Tel. 086-2191510

13. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
Lupki 15, 12-200 Pisz
Tel. 087-4234250

14. Ośrodek Hipoterapii Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze
Czarniecka Góra 43, 26-220 Staporków
Tel. 041-3741163 i 041-3741162

15. P.H.U. "ARABER" - Piotr Dudziak
Ul. Powstańców Wielkopolskich 52/17, 70-130 Szczecin
Tel. 091-4820498 i 0601-756-207

16. Ośrodek Hipoterapii Fundacji Ducha Na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych
Ul. Szosa Bydgoska 15, 87-100 Toruń
Tel. 056-6226979

17. Ośrodek Hipoterapii Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym - Hipoterapia
Ul. Nowoursynowska 100, 02-975 Warszawa
Tel. 022-6492502

18. Ośrodek Hipoterapii przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kęble
Kębłso 7, 24-160 Wawolnica
Tel. 081-8825011 i 0502-679833

19. Ośrodek Hipoterapii "OTTO RODENT"
Ul. Kilińskiego 36, 50-263 Wrocław
Tel. 077-3226600

20. Rotariański Ośrodek Hipoterapii
Al.Nadwiślańska 96
Józefów koło Otwocka
Tel. 022-6715177 i 0609-044-393

21. Ośrodek Hipoterapii "Stajnia Klucz"
Ul. Narutowicza 82, 05-120 Legionowo
Tel. 022-7844707 i 607-588258Temat: Niemy protest - Materiał z tvn24
Data emisji: 18 marca 2008, w Faktach o 19:00

TRANSKRYPCJA:

A teraz maturalne szanse i pytanie czy równe dla wszystkich. Co trzecia niesłysząca albo słabosłysząca osoba nie zdaje matury. Obawy przed egzaminem mają nawet najlepsi, bo język migowy i ten używany w maturalnych testach to dwa światy. O tym, kto powinien usłyszeć głośny, choć niemy protest opowie Renata Kijowska.
Gaduły. W drodze do szkoły gadają o wszystkim, także o tym, że matury zdawać nie będą. Nie dlatego, że się migają.

- Jakie są wasze plany? (miga nauczycielka)
Marcin woli pójść do pracy niż zdawać egzamin. Boi się nie tyle samych pytań, ale tego, że nie zrozumie o co jest pytany.

Marcin Urlik, uczeń liceum (miga) ....
Komentarz:- Często nie rozumiem języka polskiego -- to sprawia mi największą trudność.

W tej szkole do matury przystępuje tylko kilku uczniów, choć reszta nie jest mniej zdolna.

Bożena Podleśka -- Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Lublińcu:
- To jest strach przed tym, że przystąpię do matury, nie zrozumiem tego tekstu, a więc nie zdam tej matury, a więc porażka. Porażka i taka perspektywa nikogo nie zachęca.

Miganie w klasie:
- Miga dziewczynka (od tyłu): - nie rozumiem długopis
- Miga i mówi nauczycielka: Głuchy mają trudności (a miga .. coś innego..)
- Dziewczynki migają (sami widzicie co... , a dalej dziennikarz komentuje):

Głusi mają trudności głównie z nauką języka polskiego, zwłaszcza, jeśli nie słyszą od urodzenia. Język polski jest wtedy dla nich językiem obcym -- bardzo trudnym. Już łatwiej przychodzi im angielski.

Maria Kromka, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących w Krakowie
- (język angielski) jest prostszy od języka polskiego, ma prostszą gramatykę.

Język migany, którym się posługują, zna tylko 7 tysięcy słów. To niewiele.

Małgorzata Chronowska, polonistka:
- My znamy kilka czy kilkanaście synonimów na każde słowo czy na zwrot, a oni nie, więc muszą się tego uczyć po prostu.

(miga chłopiec w sweterku w paski)

Ale jeśli nawet się nauczą, może się zdarzyć, że w pytaniu pojawią się słowa, których nie znają. Dalsze upraszczanie pytań na arkuszach maturalnych zwiększyłoby ich szanse.

Prof. Zbigniew Marciniak, Ministerstwo Edukacji Narodowej.
- Tu jest kłopot, bo tych arkuszy jest zbyt wielka różnorodność, prawda. Nie zawsze mamy fachowców, którzy potrafią w sposób skuteczny te arkusze złagodzić.

Ministerstwo Edukacji rozwiewa nadzieje: tegoroczna matura będzie taka sama jak w zeszłym roku. Trwają szanse nad wyrównywaniem szans głuchych uczniów, ale matura nie może być zbyt łatwa, skoro jest przepustką na studia.

(migają dwie dziewczynki idąc)

Niesłyszący maturzyści apelują więc, aby pozwolono im zdawać egzamin ustnie.

Miga do kamery dziewczynka w czerwonej kamizelce i bluzce w paski
Tłumaczenie dziennikarza:- Mogłabym powiedzieć, co umiem. Byłby kontakt z drugim człowiekiem. Widziałabym czy jestem rozumiana.

Ale na rewolucję się nie zanosi.
(miga coś i mówi nauczycielka)- Co jest potrzebne, aby napisać zadanie maturalne.

Alicja nie zamierza się poddawać. Do matury przystąpi i ją zda. Musi!.

Alicja Rogozik, maturzystka (mówi):
- Zdanie matury to jest to takie okno na świat, że jest łatwiej dostać pracę w wymarzonym zawodzie.

A chciałaby zostać dziennikarką. Będzie pracować słowem, choć tych czasem brakuje.

Alicja Rogozik:
- Świat należy do odważnych!

Są przykłady, że może się udać. To pani Zofia. Zdała maturę, skończyła studia, teraz uczy matematyki.

Zofia Piszczek, nauczycielka matematyki (miga i mówi).
Tłumaczenie kogoś: robiłam ćwiczenia, poradziłam sobie, sama.

Z małą pomocą sukcesów byłoby więcej.

Renata Kijowska, Fakty.Temat: IV Ogólnopolski Sejmik Szkolnictwa Specjalnego
IV Ogólnopolski Sejmik Szkolnictwa Specjalnego
temat "Stan i perspektywy edukacji specjalnej".
Polskie Towarzystwo ADHD zostało zaproszone do udziału w Sejmiku. Organizatorem jest Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Niesłyszących w Krakowie.
Zostały powołane komisje. W jednej z nich udział weźmie Ilona Lelito.

Komisja nr VIII
"DZIECI O SPECJALNYCH TRUDNOŚCIACH EDUKACYJNYCH -ADHD, FAS, AUTYZM"

Przewodnicząca: Anna Przetocka
Tematyka:

1. Organizowanie szkoleń na temat diagnozy ADHD i pracy z dzieckiem nadpobudliwym. Szkolenia rad pedagogicznych i całego personelu szkół, szkolenia personelu w placówkach o charakterze resocjalizacyjno-wychowawczym, domach dziecka, szkolenia pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych. Szkolenia finansowane z budżetów placówek, programy grantowe finansowane ze środków MEN.

2. Opracowanie procedur postępowania z uczniem z ADHD w przedszkolu i szkole jednolitego dla całego systemu szkolnictwa w kraju. Wdrożenie procedur postępowania w formie rozporz?ądzenia Ministra Edukacji Narodowej.

3. Utworzenie w każdej szkole funkcji Koordynatora potrzeb specjalnych uczniów, który miałby za zadanie objąć opieką dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Upowszechnienie funkcji asystenta czy wolontariusza dla dziecka z ADHD.

4. Uwzględnienie w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej potrzeby dostosowania sprawdzianów, egzaminów do indywidualnych potrzeb dzieci i młodzieży z ADHD.

5. Utworzenie w każdym województwie poradni, punktu konsultacyjnego dla rodziców dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W ramach działalności tej placówki można by uzyskać poradę, diagnozę, zajęcia socjoterapeutyczne grupowe i indywidualne.

6. Umożliwienie szkołom specjalnym tworzenie klas terapeutycznych dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych -zmiana w rozporządzeniu z dnia 7 stycznia 2003 w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

7. Dostosowanie szkół do standardów europejskich, czyli np. utworzenie sal do relaksacji, wyciszenia. Większa ilość godzin dla terapii indywidualnej, zajęć z profilaktyki i terapii zaburzeń emocjonalnych dzieci i młłodzieży, upowszechnienie terapii eeg-biofeedback w szkołach(200 ośrodków w Polsce otrzymało sprzęt natomiast brak jest godzin dodatkowych dla takich terapeutów).

8. Powołanie w szkołach zespołów specjalistów dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym Zespołów opieki zdrowotnej dzieci z FAS, FAE, których zadaniem byłaby współpraca z rodzicami, lekarzem terapeutą, koordynatorem, opracowywanie Indywidualnego Planu Rozwoju.

9. Sporządzić raport dotyczący oceny stanu pomocy dzieciom i osobom dorosłym z autyzmem oraz ich rodzinom w Polsce. Upowszechnienie dostępu do fachowej pomocy, powiększenie bazy ośrodków dziennych dla dorosłych chorych na autyzm. Zwiększenie możliwości finansowania ośrodków z innych źródeł. Poszerzenie dostępności do placówek specjalistycznych.

10. Popularyzować wiedzę na temat ADHD, FAS, Autyzmu w środowiskach wiejskich.

11. Wprowadzenie obowiązku szkolenia nauczycieli pracujących z dziećmi o specyficznych potrzebach edukacyjnych w metodach pracy sprzyjających rozwojowi tych dzieci np.: behawioralna modyfikacja zachowań, integracja polisensoryczna, kinezjologia, program wielostronnej stymulacji rozwoju oparty na metodzie W. Scherborne, program Holding Time, muzykoterapia i inne. Finansowane z budżetu placówek, programów grantowych MEN. Zapewnienie wyposażenia w pomoce dydaktyczne specjalistyczne w szkołach pracujących z dziećmi o specyficznych potrzebach edukacyjnych.

12. Cykliczne konferencje ogólnopolskie specjalistów pracujących z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych w celu wymiany doświadczeń. Powołanie przy Kuratorium Oświaty Wojewódzkiego Koordynatora ds. dzieci o specjalnych trudnościach edukacyjnych-ADHD, FAS, AUTYZM.
Temat: Zakończenie obchodów Dnia Edukacji narodowej
W piątek 20 października br. Starosta Zgorzelecki Andrzej Tyc kończąc obchody Dnia Edukacji Narodowej w powiatowych placówkach oświatowych spotkał się z pracownikami administracji i obsługi. Uroczystość rozpoczęła się bardzo podniośle, bo odśpiewaniem „Gaude Mater Polonia” przez chór uczniów LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu pod opieką Pani Barbary Rutkowskiej. Po przywitaniu wszystkich obecnych młodzież z prywatnego Gimnazjum Łużyckiego w Zgorzelcu i wspomnianego już „ogólniaka” przedstawiła bogaty program artystyczny, który był dedykowany dla wszystkich pracowników administracji i obsługi, w szczególności dla tych, którzy zostali wyróżnieni przez swoich dyrektorów. Wśród wyróżnionych znalazły się następujące osoby:
Zespół Szkół Zawodowych im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego Borowczyk Krystyna, Kolarska Bożena, Kowalska Grażyna, Kociełowicz Wiesława, Bieniak Anna, Owsik Helena, Dawiskiba Ewa, Kowalski Roman, Pałyga Helena, Pirek Urszula, Rasińska Janina, Siepiela Maria, Zofia Urbańska,
Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu: Dorota Borowiecka, Romana Malec, Krzysztof Serafiński, Elżbieta Górska, Wanda Cały, Zofia Dardacka, Halina Cybulska, Ewa Domalik,
Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu: Dobrzańska Wanda, Ołtarzewska Jolanta, Orlikowska Iwona, Buzała Barbara, Turzyńska Krystyna, Amrogowicz Wioletta, Kurdziel Mariola, Grześków Aleksandra, Druchniak Eugenia, Zator Halina, Wilczańska Ewa, Sieradzka Halina, Sieradzki Krzysztof, Stefaniak Henryk, Kandybowicz Marian, Janusz Jolanta,
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bogatyni: Melnarowicz Barbara, Dorota Trębicka, Maria Żeglin, Cieślik Krystyna, Dudkowska Jadwiga, Gościniak Krystyna, Radawiec Wanda, Śpiewla Karol,
Zespół Szkół Zawodowych im. Emilii Plater w Zgorzelcu: Doros Teresa, Nafalska Marzena, Szkudlarek Elżbieta, Bakunowicz Dorota, Bielecka Maria, Lubańska Halina, Żywiołek Zofia, Szaton Roman, Wyspiański Krystian, Rączkowski Jan, Węgier Coletta, Połońska Józefa, Stamirowska Joanna, Ṥwietlińska Wiesława, Sosnowska Danuta,
Zespół Szkół Zawodowych w Bogatyni: Kasprzyk Beata, Klepacz Małgorzata, Zasadzińska Marta, Byczek Jan, Wzorek Maria, Wiśniewska Krystyna, Jasińska Teresa,
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Bogatyni: Małgorzata Kościelna, Krystyna Słomian, Anna Kidałowska, Józefa Filip, Wanda Kalinowicz,
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Bogatyni: Renata Podgórska, Henryka Cioch, Kamila Cichosz, Lucjan Wróbel,
Powiatowe Centrum Edukacji w Zgorzelcu: Janina Brzozowska, Ewa Anyszczy, Sylwia Fic,
Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Zgorzelcu: Podstawka Krystyna, Wróblewski Paweł, Slipko Genowefa,
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu: Dzięcielska Małgorzata, Kościelana Małgorzata, Maślak Halina, Szybko Katarzyna, Laszonka Jadwiga, Przybysz Marek, Sołtys Zofia, Węgrzyn Elżbieta, Wójcik Danuta, Zalińska Wanda, Żak Elżbieta,
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zgorzelcu: Anna Kajda, Małgorzata Kotwicka, Ewa Jałocha,
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zgorzelcu: Joanna Biernacka, Alina Cyl, Katarzyna Koman, Jolanta Klimkiewicz, Dorota Buczkowska, Danuta Preś, Urszula Molter, Dorota Jaroszewska, Romana Pniewska, Grażyna Lerynowicz, Jadwiga Barda, Wiesława Matusiewicz, Grażyna Kolenda, Katarzyna Lichocka, Maria Pawlukiewicz, Władysław Jaroszewski, Andrzej Kruche.

Bogdan Walczak
Wydział Spraw Obywatelskich i Społecznych / Starostwo Powiatowe w ZgorzelcuTemat: Gmina Żydowska: oddajcie nam 2 kamienice na Kazimierzu

Środa, 25 marca (07:08)

Jak dowiedzieli się dziennikarze Dziennika Polskiego - w końcu minionego tygodnia Sąd Najwyższy rozpatrywał skargę kasacyjną Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, która wnosiła o zwrot gmachów na Kazimierzu, w których obecnie działają dwa zespoły szkół.

Piotr Symołon z Urzędu Miasta Krakowa poinformował, że chodzi o budynki przy ulicy Podbrzezie 8-10 oraz Brzozowej 5; w pierwszym działa Zespół Szkół Mechanicznych nr 4, w drugim z nich Zespół Szkół Zawodowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Krakowie.

W sprawie zwrotu gmachów toczyło się postępowanie przed Komisją Regulacyjną, która jednak nie uzgodniła orzeczenia i w tej sytuacji Gmina Wyznaniowa Żydowska wystąpiła do sądu.

- W obu instancjach sąd oddalił pozew; stwierdzono, że przed wojną działała tam szkoła publiczna, która nie miała charakteru wyznaniowego - mówi przedstawiciel magistratu. Budynek przy ulicy Podbrzezie należy obecnie do gminy, a ten z ulicy Brzozowej jest własnością Skarbu Państwa. Od wyroku Sądu Apelacyjnego Gmina Wyznaniowa Żydowska wniosła skargę Kasacyjną do Sądu Najwyższego.

- W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy skargę oddalił - dodaje Piotr Symołon. Na razie nie wiadomo jednak, czy starający się o zwrot nie zwrócą się jeszcze do Strasburga.

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie złożyła do Komisji Regulacyjnej w Warszawie w sumie około 50 wniosków w sprawie nieruchomości w Krakowie; w większości są one obecnie własnością gminy Kraków lub skarbu państwa. W wielu są mieszkania, ale w niektórych obiektach są też placówki opiekuńczo-wychowawcze, kultury, zakłady opieki zdrowotnej. Na razie komisja rozpoznała ponad 40 z nich; w jedynym przypadku wydano orzeczenie o oddaleniu wniosku - w sprawie budynku przy ul. Wietora 7, w którym jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 4.

Wnioski o zwrot rozpatruje Komisja Regulacyjna ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Ugody i orzeczenia mają moc "sądowych tytułów egzekucyjnych", a od orzeczenia nie przysługuje odwołanie. W około 10 sprawach komisja nie uzgodniła orzeczenia, więc Gmina Wyznaniowa może dochodzić swoich roszczeń przed sądem powszechnym; tak się dzieje i składano pozwy do sądu dotyczące m.in. budynków przy: ul. Józefa 38 (budynek Synagogi Wysokiej, zajmowany przez PKZ); Estery 4 (7 lokali mieszkalnych i 2 należące do osób fizycznych; postępowanie nie jest zakończone); Bogusławskiego 3/Sarego 9 (budynek mieszkalny) oraz Chmielowskiego 4 i 6 (Zespół Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 2; oddalenie apelacji GWŻ).

Przed Komisją Regulacyjną lub sądami toczyły się lub nadal toczą postępowania jeszcze w kilkunastu sprawach, m.in. kamienic (lub działek) przy ul. Nowej 1, Koletek 6, Strzeleckiej 17, Krakusa 8, Bonerowskiej 10, Wietora 13-15. Zakończyło się natomiast postępowanie dotyczące ul. Krakowskiej 43 - obiektów w użytkowaniu Zgromadzenia Braci Albertynów; GWŻ wycofała wniosek w sprawie budynku, w którym Brat Albert zaczynał działalność.

J.ŚW

jswies@dziennik.krakow.pl

www.dziennikpolski24.pl


http://polskalokalna.pl/wiadomosci/malopolskie/krakow/news/krakow-decyzja-sn-w-sprawie-budynkow-2-szkol,1280231,3320 dnia 25 Mar 09, 9:55, w całości zmieniany 2 razyTemat: WAKACJE 2008
Centrum SENS
Terapia – Edukacja – Rozwój

Zaprasza na

TURNUS
TERAPEUTYCZNO - REHABILITACYJNY

dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi
oraz trudnościami w uczeniu się
w wieku od 3 do 12 lat

12.07.2008 – 26.07.2008

Turnus przeznaczony jest dla dzieci
z następującymi trudnościami:

Zaburzenia integracji sensorycznej
Zaburzenia integracji odruchów
Nadpobudliwość psychoruchowa (ADHD)
Zaburzenia koncentracji uwagi
Dysleksja, dysgrafia, kłopoty z zapamiętywaniem
Zaburzenia zachowania: nieśmiałość, agresja
Zaburzenia mowy: opóźniony rozwój mowy,
wady wymowy
Wady słuchu
Opóźnienia rozwoju psychoruchowego
Autyzm
Alergia
Zaburzenia procesu trawienia
Mózgowe Porażenie Dziecięce
Zaburzenia napięcia mięśniowego (asymetria)
Niepełnosprawność ruchowa
Wady postawy

W turnusie mogą uczestniczyć wyłącznie dzieci z opiekunami
(1 dziecko + rodzic/opiekun)

Zajęcia z dziećmi prowadzą specjaliści:

Pedagodzy
Terapeuci Integracji Sensorycznej
Terapeuci Integracji Odruchów Niemowlęcych
Terapeuci Integracji Odruchów Twarzy
Neurologopeda
Rehabilitant
Masażysta
Hipoterapeuta
Fizykoterapeuci
Doradca żywieniowy

STOSOWANE METODY TERAPII

Integracja Sensoryczna (SI)
Integracja Odruchów Niemowlęcych
Integracja Odruchów Twarzy
Rehabilitacja ruchowa
Masaż chiński metodą Tui Na
Terapia Taktylna
Dotyk Dla Zdrowia (TFH)
Kinezjologia Edukacyjna
Logopedia i Neurologopedia
Terapia pedagogiczna
Pedagogika Zabawy
Metoda Orffa
Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne
Terapia plastyczno-manualna
Elementy: muzykoterapii, arteterapii, choreoterapii
Metoda Dobrego Startu
Original Play
Hipoterapia
Hydroterapia

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Miejsce: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szymanowie k/Morąga
Termin: 12.07.-26.07.2008
Liczba miejsc 16 dzieci wraz z opiekunami
Wiek dzieci 3– 12 lat
Koszt turnusu obejmuje: - pobyt w ośrodku w Szymanowie
- całodzienne wyżywienie (możliwość- dostosowania diety do specjalnych potrzeb dzieci)
- konsultacja terapeutyczna + 35 godzin terapii indywidualnej i grupowej według indywidualnego programu dla każdego dziecka
- dwuczęściowy wykład dla rodziców/opiekunów na temat prawidłowego odżywiania dzieci
- wycieczka do Zamku Krzyżackiego
w Malborku

Koszt turnusu 4200 zł (możliwość opłaty w trzech ratach)

Informacje i Zgłoszenia:

Adrianna Piechocka-Gniady
adrianna.p@centrum-sens.pl
tel. (022) 855 05 31 tel. kom. 0-606 488 544

Zdjęcia z ośrodka w Szymanowie można obejrzeć na stronie www.szymanowo.edu.pl

Centrum SENS
Terapia – Edukacja – Rozwój

ul. Koncertowa 6
Warszawa – Ursynów
biuro@centrum-sens.pl
tel. (022) 855 05 31
tel. kom. 0-606 488 544
Temat: Edukacja niepełnosprawnego dziecka
Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (art. 1 pkt. 1, art. 1 pkt. 5) zapewnia możliwość pobierania nauki we wszystkich typach szkół przez dzieci i młodzież niepełnosprawną oraz niedostosowaną społecznie, zgodnie z indywidualnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz predyspozycjami. Edukacja dziecka niepełnosprawnego w wieku przedszkolnym. Dzieci niepełnosprawne objęte są wychowaniem przedszkolnym w wieku od 3 do 6 lat na równi z niepełnosprawnymi rówieśnikami. W wieku 6 lat mają one prawo do rocznego przygotowania przedszkolnego. Pobyt dziecka w przedszkolu może być przedłużony do 10 roku życia (tylko, gdy posiada ono orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej kwalifikujące do kształcenia specjalnego). Co muszą zrobić rodzice, aby ich niepełnosprawne dziecko było objęte wychowaniem przedszkolnym? Rodzice powinni złożyć w rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej (adresy poradni: w wydziale edukacji urzędu gminy, najbliższej szkole lub przedszkolu, w powiatowym centrum pomocy rodzinie) wniosek o orzeczenie do kształcenia specjalnego. Do wniosku należy, dołączyć posiadane badania specjalistyczne. Decyzję podejmuje zespół orzekający. W posiedzeniu zespołu mogą brać udział rodzice. Rodzice otrzymują pisemne orzeczenie w terminie 14 dni od posiedzenia zespołu. Od decyzji niezgodnej z wnioskiem rodziców można odwołać się do kuratora oświaty w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia. Rodzice podejmują ostateczną decyzję o wyborze formy opieki przedszkolnej ich dziecka. Informacje o przedszkolach integracyjnych lub grupach integracyjnych można uzyskać w gminnym wydziale edukacji, powiatowym wydziale edukacji albo w kuratorium. Do czego służy orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego? Orzeczenie jest wskazaniem najodpowiedniejszej formy kształcenia, z uwzględnieniem potrzeb dziecka oraz wskazaniem właściwych form pomocy specjalistycznej. Orzeczenie nie jest równoznaczne ze skierowaniem dziecka do jakiejkolwiek szkoły specjalnej. Dziecko niepełnosprawne może mieć odroczony termin rozpoczęcia nauki szkolnej (o rok, dwa, trzy) jeśli nie osiągnęło dojrzałości szkolnej. Obowiązek szkolny dla dziecka jest odraczany na wniosek i za zgodą rodziców przez dyrektora szkoły rejonowej po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Edukacja dziecka niepełnosprawnego w wieku szkolnym. Dla uczniów niepełnosprawnych stwarza się możliwość wydłużenia obowiązku szkolnego do 16 roku życia na poziomie szkoły podstawowej, do 21 roku życia na poziomie gimnazjum i do 24 roku życia na poziomie szkoły ponadpodstawowej. Co muszą zrobić rodzice, aby nich niepełnosprawne dziecka mogło podjąć edukację szkolną? Rodzice powinni uzyskać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (patrz edukacja dziecka w wieku przedszkolnym). Orzeczenie wydaje się na okres roku szkolnego lub na czas nieokreślony. Określa ono zalecaną formę kształcenia specjalnego np.: szkoła ogólnodostępna, szkoła integracyjna lub oddział integracyjny, szkoła specjalna lub oddział specjalny, albo specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy. Zespoły orzekające wydają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla uczniów szkół położonych na terenie działania poradni. Jeżeli powiat (właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka), nie prowadzi takiej placówki lub szkoły, starosta powiatu, za zgodą rodziców dziecka, zwraca się do innego powiatu, innej jednostki samorządu terytorialnego prowadzącą taką szkołę lub placówkę, z prośbą o przyjęcie dziecka. Dzieciom i młodzieży, którym dysfunkcja narządu ruchu, uniemożliwia lub utrudnia uczęszczanie do szkoły lub przedszkola, z przewlekłymi chorobami i innymi dolegliwościami, stale lub okresowo powodującymi niezdolność do nauki w warunkach szkoły, organizuje się na wniosek rodziców (opiekunów prawnych) nauczanie indywidualne. Jest to forma spełniania obowiązku szkolnego możliwa do realizacji, w wyjątkowych sytuacjach, w miejscu pobytu dziecka. Orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania wydają zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz w innych publicznych poradniach specjalistycznych. W poradniach psychologiczno-pedagogicznych rodzice, nauczyciele, młodzież i niepełnosprawne dzieci mogą otrzymać pomoc: związaną z wychowaniem i kształceniem dzieci i młodzieży, pomoc w wyborze kierunków kształcenia i zawodu, pomoc logopedyczną, psychologiczno-pedagogiczną. Poradnie wydają orzeczenia w sprawach dotyczących: potrzeby indywidualnego nauczania, potrzeby kształcenia specjalnego, potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Pomoc, którą zapewnia poradnia jest dobrowolna i nieodpłatna. Âródło: Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Poradnik dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, Warszawa 2001 r. Autor: Magda Gorczyca źródło : http://www.niepelnosprawni.info/labeo/app/cms/x/2545Temat: Przegląd prasy

Okazja by wyleczyć kontuzje

Trzy punkty za walkower w meczu z Kmitą. Motor Lublin czeka trudny mecz w Kielcach

Piłkarze Motoru Lublin w miniony weekend dopisali trzy punkty do swojego dorobku, mimo że nie musieli nawet wychodzić na murawę. Zostały im przyznane za spotkanie z Kmitą Zabierzów, który wycofał się z rozgrywek.

W środę nie będzie już tak łatwo o oczka, bowiem lublinianie zmierzą się w Kielcach z Koroną. Spotkanie ze względu na bezpośrednią transmisję w TVP Sport (jest już obecna na platformie cyfrowej Canal+ – red.) zostało przesunięte z godziny 19 na 18.

Po emocjach minionego tygodnia (przede wszystkim odwołanie przez zarząd klubu Grzegorza Bednarza z funkcji prezesa, który nadal twierdzi, że nie odbyło się to zgodnie ze statutem), w Motorze sytuacja pomału się normuje. Strony sporu spotkały się prywatnie i wyjaśniły sobie niedomówienia. Kierownictwo klubu stwierdziło jednocześnie, że wewnętrzne problemy nie będą rozwiązywane za pośrednictwem mediów, lecz we własnym gronie.

W cieniu wojny na górze piłkarze przygotowują się do potyczki w Kielcach. Po niedzielnym meczu z Wartą Poznań dostali dwa dni wolnego, ale od środy trenują nawet dwa razy dziennie. – Zawodnicy mieli troszkę wolnego, ponieważ ostatnio graliśmy co trzy dni. Teraz trenujemy troszkę inaczej. Solidniej. Nie chodzi nam o przygotowanie tylko do meczu z Koroną, lecz do ostatnich wiosennych spotkań. Chcemy odbudować zespół fizycznie i psychicznie. Widzę, że zawodnicy są moc-no zmotywowani i chcą uratować pierwszą ligę – mówi Ryszard Kuźma, szkoleniowiec Motoru.

Pod koniec tygodnia, w czwartek, piłkarze i sztab szkoleniowy Motoru odwiedzili Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dominowie. Zagrali tam dwa mecze z najlepszymi drużynami wewnętrznego turnieju oraz wychowawcami. Pierwszoligowcy wręczali nagrody indywidualne, a następnie pozowali do zdjęć i rozmawiali z młodzieżą.

– Po raz pierwszy brałem udział w takim spotkaniu. To ośrodek zamknięty, a niektórzy młodzi ludzie przez dwa lata nie byli na wolności. Po takiej wizycie człowiek ma inne spojrzenie na rzeczywistość, w której się porusza – mówi Kuźma.

Dłuższa przerwa w rozgrywkach to również okazja do wyleczenia kontuzji. Jest ich w zespole sporo. Lekkie treningi wznowili Bartłomiej Niedziela i Grzegorz Przygoda, ale na środę jeszcze nie będą gotowi do gry. Dłuższa przerwa czeka Tomasza Lenarta, Karola Dreja i Pawła Maziarza. Ten ostatni zapowiada zakończenie kariery (czytaj w rozmowie poniżej).

– Będziemy wspólnie namawiać Pawła, żeby jednak nie rezygnował. W meczu z Wartą dopóki przebywał na boisku, nasza gra była poukładana i ułożona. Gdy zszedł z murawy, nagle wszystko się za-waliło. To świadczy o klasie Pawła – kończy trener Ryszard Kuźma.

Tymczasem napastnik Kamil Oziemczuk dostał powołanie na konsultację szkoleniową kadry U-21. Odbędzie się ona w dniach 18-20 maja.

Marcin Puka

Źródło - Kurier Lubelski
Temat: Newsy 2008
Przygraniczne powiaty bogacą się, sprzedając niepotrzebne strażnice

Janusz Pawul 2008-09-01 19:37:47, aktualizacja: 2008-09-01 19:40:01

Do kupienia są budynki, pawilony i różne wiaty. Strażnicy graniczni opuścili je po Schengen. Na sprzedaż wystawione zostaną wkrótce strażnice w Radomierzycach, Łagowie i Bielawie Dolnej oraz budynki po przejściu granicznym w Zgorzelcu.

Wojewoda dolnośląski właśnie przekazał majątek po straży granicznej powiatowi zgorzeleckiemu. Teraz to starosta odpowiada za stan techniczny i wykorzystanie całej infrastruktury przejść. Powiatowi samorządowcy nie mają jednak pomysłu, co z tym majątkiem zrobić i wybrali najprostsze rozwiązanie: sprzedać.
- Wkrótce przygotujemy do sprzedaży zarówno budynki po przejściu granicznym, jak i strażnicę w Radomierzycach- przyznaje Kazimierz Szczech, wicestarosta zgorzelecki.

Powiat szuka także kupca na malowniczo położoną stanicę w Bielawie Dolnej, w gminie Pieńsk. Do sprzedaży lub wydzierżawienia są zabudowania po straży granicznej i celnikach w Zgorzelcu, w tzw. trójkącie, czyli tuż przy moście granicznym im. Jana Pawła II.

Na nowego właściciela czeka także przepiękna i niedawno wyremontowana willa w Łagowie, w której kiedyś mieściło się schronisko PTTK, a przez ostatnie lata specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy. Starostwo pozbywa się także kilkunastu działek niezabudowanych w samym Zgorzelcu.
- W sytuacji, gdy brakuje pieniędzy na drogi, na oświatę, nie ukrywamy, że przychody ze sprzedaży tego majątku będą dla nas bardzo poważnym wzmocnieniem finansowym - mówi Szczech.

Pozostałe samorządy również ostrzą sobie zęby na to, co pozostało po strażnikach granicznych. Gmina Leśna chciałaby np. przejąć 5 pawilonów, wiaty, szlabany, progi zwalniające i maszty z przejścia granicznego Miłoszów. W Czerniawie sześcioma pawilonami i wiatą jest zainteresowany samorząd Świeradowa-Zdroju, ale chce je mieć także gmina wiejska Lubań.

W Bogatyni pozostało osiem kontenerów granicznych. We wrześniu być może przejmie je w zarząd Łużycki Oddział Straży Granicznej.
W Zawidowie samorząd ma ochotę na pomieszczenia po straży granicznej, które mają węzeł sanitarny.

- Chciałbym zrobić w nich mieszkania socjalne - nie ukrywa burmistrz Zawidowa Józef Sontowski. W grudniu będzie wiedział, czy tak się stanie.
Na granicy z Czechami najwięcej emocji wzbudzają pawilony na przejściu w Kudowie-Zdroju. Chętnie wzięłaby je gmina. Ale chcą je także Izba Celna i Sudecki Oddział Straży Granicznej. Kto je ostatecznie przejmie, okaże się do końca września.

http://www.polskatimes.pl/gazetawroclaw ... ,id,t.htmlTemat: Witajcie w starej bajce
Bezpłatne szkolenia dla osób niesłyszących

Szkolenia zaczynają się w styczniu 2009 r. Może w nich wziąć udział każda pełnoletnia osoba niesłysząca z woj. wielkopolskiego. Wystarczy, że posiada komputer, dostęp do internetu i kamerkę internetową.

Szkolenie odbędzie się w całości przez internet. Każdy z uczestników, nie wychodząc z domu, będzie mógł wziąć udział w 5 wykładach:
1. Autoprezentacja i kontakty interpersonalne.
2. Internet i wyszukiwarka jako źródło dostępu do ofert pracy.
3. Zmiany, aktualna sytuacja i samodzielne poruszanie się po rynku pracy.
4. Prawa i obowiązki pracownika głuchoniemego w aspekcie kodeksu pracy.
5. Samozatrudnienie jako alternatywa rozwoju zawodowego.

Każdy wykład potrwa 1,5 h i będzie symultanicznie tłumaczony na język migowy. Poza tekstem mówionym, ze strony będzie można pobrać specjalnie przygotowane przez wykładowców pomoce naukowe, obejrzeć filmy szkoleniowe i zdjęcia, zadać pytanie prowadzącemu, skorzystać z czatu, itp. Każda z osób biorących udział w szkoleniu otrzyma w upominku koszulkę oraz płytę z kompletem wykładów.

Organizatorzy szkolenia, iFusion - firma o kompetencjach agencji interaktywnej i jednostki szkoleniowej, na bazie najnowszego oprogramowania firmy Adobe stworzyli rozbudowane narzędzie edukacyjne. Platforma e-learningowa umożliwia użytkownikom kontakt z dowolnego miejsca z użyciem transmisji video i audio oraz komunikatora tekstowego, zawiera tablicę z multimedialnymi prezentacjami, miejsce na pomoce naukowe. Platforma jest narzędziem intuicyjnym i nie wymagającym wiedzy z zakresu systemów operacyjnych czy aplikacji desktopowych - do jej obsługi wystarczy zwykła przeglądarka internetowa.

Zdjęcie platformy e-learningowej
Tak wygląda platforma e-learningowa.

Pomoc, jaką oferuje się osobom niesłyszącym, często trafia w próżnię z powodu niezrozumienia specyfiki tej grupy społecznej – np. tworząc materiały informacyjne zapomina się, że osoby niesłyszące mają problemy z rozumieniem języka polskiego, który nie jest dla nich językiem macierzystym. Dlatego pracując nad systemem, doborem szkoleń i ich ostatecznym kształtem, współpracowano z osobami niesłyszącymi, które na każdym etapie prac służyły swą radą i pomocą.

Informacje o projekcie oraz formularz do pobrania można znaleźć na stronie www.mogepracowac.pl. Organizatorzy odpowiedzą na wszystkie pytania drogą mejlową. Należy pisać na adres kontakt@mogepracowac.pl.

Projekt „Internetowe szkolenia dla osób z niepełnosprawnością słuchową” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Przy jego realizacji partnerem iFusion jest Towarzystwo Osób Niesłyszących “Ton”, organizacja pozarządowa zajmująca się rehabilitacją społeczną i zawodową osób niesłyszących.

Projekt wspierają m.in. Portal Informacyjny Osób Niesłyszących Pion.pl, Oddział Wielkopolski Polskiego Związku Głuchych, Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego w Poznaniu.Temat: ,,Stara VII,,
Dla wszystkich ,,starych siodemkowiczow,, historia dawnego budynku przy ulicy Zelaznej (zrodlo: http://wroclaw.hydral.com.pl/51,artykul.html , autor : llek)

Budynek do połowy lat 80. miał adres pl. Pereca 3 (obecny adres tego samego budynku to ul. Żelazna 57). Obiekt został wybudowany w latach 1907-1908 przez Gminę Żydowską w Breslau, dla zakladu dla ubogich żydowskich dzieci potrzebujacych specjalnej pomocy.

W latach 1920-1939 mieścila sie tutaj Żydowska Szkoła Powszechna. Nie wiem co w tym budynku było w latach 1939-1945, ale w r. 1946/47, po remoncie opłaconym ze zbiórki wśród powojennej społeczności żydowskiej, otwarto tam podstawową szkołę żydowską im. Szolema Alejchema, która wkrótce została przekształcona w liceum i przylicealną szkołę podstawową.

W 1949 r. szkoła została upaństwowiona i dostała nr VII LO. Patronem pozostał nadal Szolem Alejchem. Żydowskie liceum i szkoła podstawowa funkcjonowały w tym budynku do okresu tzw. wydarzeń marcowych w 1968 r. Jednakże już po wojnie sześciodniowej na Bliskim Wschodzie w czerwcu 1967 r., wojny która była punktem startowym antyżydowskiej nagonki w Polsce, czyli w roku szkolnym 1967/68, zostały stworzone w szkole pierwsze klasy nie-żydowskie i klasy "mieszane".
W roku szkolnym 1969/70 VII LO nie było już szkołą żydowską.

Powojenna szkoła była pomyślana jako szkoła z jidysz, jako językiem wykładowym, ale już w drugiej połowie lat 50. gdy zacząłem chodzić do tej szkoły w 1958 r. od drugiej klasy (a może i jeszcze wcześniej), językiem wykładowym był de facto polski.

Byłem tam aż do matury w 1968 r. Szkoła miała normalny państwowy program szkolny, ale dochodziły dwa przedmioty: od drugiej klasy szkoły podstawowej i do matury język jidysz (oficjalną nazwą tego języka był wtedy "język żydowski") i od piątej klasy do matury historia Żydów.

Język żydowski był jednym z obowiązkowych przedmiotów egzaminacyjnych na maturze (wraz z polskim i matematyką).

Po tym jak nie-żydowskie już VII LO przeprowadziło się w połowie lat 80. na ul. Kruczą 49 (do budynku, w którym uprzednio znajdowała się szkoła podstawowa nr 33, a do połowy lat 60. również V LO), znajdował się tutaj Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 8 i Szkoła Podstawowa Specjalna.

W 2004 roku budynek wrócił do rąk żydowskich i obecnie znajduje się tutaj żydowska szkoła podstawowa Lauder - Etz Chaim.

Lauder to nazwisko amerykańskiego założyciela Fundacji Laudera która działa na rzecz odtworzenia kultury żydowskiej w Europie środkowej. W Polsce działa od r. 1988. Nie wiem w jakim stopniu szkoła jest finansowana przez Fundację (w całości, czy częściowo), ale w jakimś stopniu na pewno.

Etz Chaim to wyrażenie po hebrajsku, które dosłownie znaczy Drzewo Życia. Jest przypuszczalnie wzięte z tekstów religijnych i coś symbolizuje poza swoim dosłownym znaczeniem, ale nie wiem co.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że do mniej więcej połowy lat 60. wozną w szkole byla Niemka, która z nieznanych mi powodów została po wojnie we Wrocławiu. Starsza, sympatyczna i prosta kobieta do której mówiliśmy Frau Kapica (nie wiem jak to się pisało po niemiecku). Prawie w ogóle nie mówiła po polsku. Nauczyciele którzy znali jidysz mówili do niej w jidysz, ona odpowiadała po niemiecku, i się doskonale rozumieli. Mieszkała w pokoju w piwnicy budynku szkolnego. Miała mieszkającą poza szkoła pyskatą córkę w wieku ok. 25-35 lat, która po polsku mówiła bardzo dobrze. Wyjechały do Niemiec w połowie lat 60. Pamiętam, że na krótko przed ich wyjazdem prosiła mnie abym jej przetłumaczył na "niemiecko/jidysz" jakiś polski dokument urzędowy związany z pozwoleniem na ich wyjazd. Miałem problemy, ale o ile pamiętam to chyba zrozumiała to moje dość nieudane tłumaczenie.Temat: Córka pije, a wnuczek w poprawczaku
Może Wy mi pomożecie, bo już nie wiem co mam robić i przepraszam, jeśli to będzie długi post.
Mam córkę alkoholiczkę ma 39 lat i 14 letniego wnuka. Z mężem córka się rozeszła, gdy synek miał 2 latka. Gdy jeszcze mieszkałam z córką i wnukiem, to Ona jeśli wypiła, to sporadycznie, była na jakimś spotkaniu, balu sylwestrowym - więc absolutnie nie mogę powiedzieć, że wówczas nadużywała alkoholu.
Zaczęło się wszystko 3 lata temu, gdy ja się wyprowadziłam, bo uważałam, że zarówno moja córka z synem, jak i ja mamy prawo do własnego życia. Córka coraz częściej jeszcze ze swoim obecnie byłym przyjacielem zaczęła pić. Przestała się interesować nauką i zachowaniem syna, wielokrotnie była wobec niego agresywna. Wnuczek coraz gorzej się i uczył i zachowywał. Jest podejrzenie o ADHD. Wszedł w konflikt z prawem przede wszystkim w szkole. Córkę mało to interesowało - ważna była wódka. Straciła pracę, gdy podjęła inną prywatnie - okradła swoich pracodawców. W lipcu br. mój wnuczek został zatrzymany przez policję i postanowieniem sądu osadzony w schronisku. Moja córka była zadowolona, bo już nie musiała interesować się dzieckiem, łożyć na jego utrzymanie itd. O tym co się naprawdę działo z córką i wnukiem, wiem praktycznie tylko z Jego opowiadań, bądź z rozmowy z pedagogiem szkolnym.
23 listopada odbyła się rozprawa sądowa, a sąd wydał postanowienie, że wnuk będzie przebywał w zakładzie poprawczym. Było to postanowienie z zawieszeniem na okres 2 lat, a tymczasem został zwolniony do domu i miał oczekiwać na ośrodek szkolno-wychowawczy. Mojej córki nie było na rozprawie (mimo, że wezwanie podpisała), ale sądu to nie interesowało, że nie ma nikogo, kto może to dziecko odebrać, a ja jestem tylko babcią, a nie rodziną zastępczą, więc nie mam żadnych praw. Dopiero 25.11 znalazłam córkę wzięłam ją za fraki i pojechałyśmy po wnuka.
Obiecywała synowi, że już nie pije. W ub. niedzielę matka już się spiła i jeszcze wysyłała wnuka do sąsiadów, żeby pożyczył dla niej pieniądze. Więc wnuk przyszedł do mnie, bo nie chciał kolejnej awantury i tak było do wczoraj. Wczoraj wnuczek już był tak i zmęczony tym wszystkim i miał tak serdecznie dosyć wszystkiego, że pobił kogoś. Skończyło się to tym, że został znów zatrzymany przez policję i chyba będzie już przebywał w poprawczaku. Ja chodzę na terapię dla współuzależnionych, chciałam, żeby córka zgłosiła się też na terapię, ale Ona stwierdziła, że nie jest alkoholiczką, wnuczek też nie chciał chodzić do ogniska, które zostało Mu wskazane.
Więc zwracam się do Was, czy ja jeszcze mogę Mu jakoś pomóc, bo oprócz miłości, to już nic nie mogę Mu dać. Mam 60 lat, maleńkie mieszkanie, małą emeryturę. Psychicznie boję się, że nie dam rady być rodziną zastępczą dla wnuka, a nie umiem sobie poradzić, że to właśnie On ma płacić najwyższą cenę za pijaństwo swojej matki.
Pozdrawiam IrenaTemat: PTC wspiera powstawanie Sal Doświadczania Świata
Witam,

Sale Doświadczania Świata są elementem wieloprofilowej, kompleksowej metody usprawniania dzieci i młodzieży, znanej za granicą pod nazwą Snoezelen. Jest to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów, takie jak, np., emiter zapachów, kolumna wodna, czy kurtyna światłowodów, które w zależności od potrzeb dostarczają dzieciom różnego rodzaju bodźców. Sala Doświadczania Świata stwarza warunki do pracy z pacjentami o różnym stopniu niepełnosprawności, między innymi z niewidomymi, autystycznymi, czy z porażeniem mózgowym. Terapia prowadzona w Salach pod okiem doświadczonych terapeutów, pozwala na znalezienie nowej drogi dotarcia do tych, którym niepełnosprawność umysłowa, czy zaburzenia psychiki nie pozwalają na nawiązywanie prawidłowej komunikacji z otoczeniem. Metoda ta pomaga dzieciom odbierać, uporządkować i przeżywać świat.

Od 2003 roku PTC przeznaczyła na rozwój Sal ponad 500 tys. zł. Dzięki tym dotacjom, w urządzenia niezbędne do rehabilitacji wyposażono już 11 Sal we Wrocławiu, Bytomiu, Stalowej Woli, Słupsku, Ochotnicy Dolnej koło Szczawnicy, Mińsku Mazowieckim, Jarosławiu, Nidzicy, Lublinie, Sieradzu i Płocku.

Zostały otwarte kolejne dwie Sale w Elblągu i Szymanowie w województwie warmińsko-mazurskim. Dotację otrzymały Specjalny Ośrodek SzkolnoWychowawczy nr 1 w Elblągu oraz Specjalny Ośrodek SzkolnoWychowawczy w Szymanowie, w gminie Morąg. Z terapii w Salach systematycznie będzie korzystało 105 wychowanków z upośledzeniem umysłowym różnego stopnia, m.in. z autyzmem, zaburzeniami psychicznymi, czy emocjonalnymi.

PTC, innowacyjna i technologicznie zaawansowana firma, pragnie najnowocześniejszymi metodami pomóc w rehabilitacji osobom chorym. Jedną z form takiej pomocy są dotowane przez firmę Sale Doświadczania Świata. Umożliwiają one nowatorski sposób rehabilitacji i pobudzania uszkodzonych zmysłów, jak dotąd dostępny tylko w niewielu placówkach w Polsce. Przekazując fundusze na zakup wysokiej klasy sprzętu rehabilitacyjnego dajemy szansę niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży na zmniejszenie niepełnosprawności, pełniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie i większą samodzielność.

W ciągu dziesięciu lat funkcjonowania na rynku PTC stała się nie tylko liderem w branży telefonii komórkowej, ale również jednym z najbardziej znanych współorganizatorów, sponsorów i darczyńców znaczących przedsięwzięć kulturalnych, sportowych, edukacyjnych i charytatywnych w całym kraju. Polska Telefonia Cyfrowa angażuje się w różnego rodzaju programy wsparcia, których odbiorcami są przede wszystkim dzieci i młodzież: „Pracownia Umiejętności” – program edukacyjny realizowany z Akademią Rozwoju Filantropii, „Razem dla innych” – realizowany z Fundacją Wspólna Droga program składki pracowniczej oraz fundusz dotacji na rehabilitację dzieci i młodzieży ze środków własnych firmy.

pozdrawiamTemat: Konkursy plastyczne
Na konkurs plastyczny pt. „Świąteczne anioły” wpłynęło ok. 1000 prac ze 123 szkół z całej Polski. Zostałyśmy dosłownie „zasypane” pracami...Cieszymy się, że konkurs spotkał się z takim odzewem z Waszej strony.

Oceny prac dokonała komisja konkursowa składająca się z nauczyciela plastyki, nauczyciela kształcenia zintegrowanego i nauczycieli naszej świetlicy. Wybrać laureatów spośród takiej ilości było naprawdę ciężko..
Prace były przeróżne i wykonane różnymi technikami, aż nie sposób tego wszystkiego wymienić. I naprawdę pomysłowe!

Podczas przeglądania prac nasunęło nam się kilka uwag, które myślę, że będą cenną wskazówką na przyszłość:
- proszę dokładnie wypełniać wizytówki wg podanego wzoru (wielokrotnie brakowało adresu szkoły) i podawać faktycznego opiekuna pracy a nie wszystkich nauczycieli pracujących w świetlicy (jest to chyba nieuczciwe...?)
- mnóstwo prac przyszło do nas zniszczonych, głównie te z masy solnej, proszę pamiętać o szczególnym ich zabezpieczeniu
- dobrze byłoby zrobić u siebie wstępną selekcję prac, gdyż wiele z nich trudno było nazwać mianem „konkursowych”

A oto wyniki:

Prace płaskie:

I miejsce:
Joanna Łopuszyńska SP nr 3 Zamość
Zuzia Kaczmarek SP ZNP Łódź
Aleksandra Sędacka SP nr 25 Olsztyn

II miejsce:
Aleksandra Bryks ZPO nr 1 Mława
Paulina Zaborska SP Gardeja
Justyna Dusik ZSP nr 1 Osiek

III miejsce:
Magdalena Schab SP nr 3 Zamość
Agata Tomaszewska SP nr 3 Zamość
Aleksandra Zając SP Bogatynia

wyróżnienia:
Daria Stanaszek SP nr 41 Kraków
Aleksandra Miczejko SP nr 15 Białystok
Kamila Paluszkiewicz SP nr 11 Będzin
Agnieszka Naumowicz SP Bogatynia
Czyżewski Marcel SP nr 33 Bielsko – Biała
Karolina Kokosińska SP nr 3 Cieszyn
Agata Halapacz ZS Zławieś Wielka

Prace przestrzenne:

I miejsce:
Daniel Przytulski SP nr 1 Drezdenko
Olga Szczotka SP Bogatynia
Weronika Zarzycka SP Bogatynia

II miejsce:
Marta Marciniak SP nr 4 Sochaczew
Natalia Samonek SP nr 18 Gdynia

III miejsce:
Aleksandra Miernik SP nr 25 Olsztyn
Małgosia Gawin SP nr 246 Warszawa

Ciekawy pomysł:

Magdalena Maciejak SP Jordanów Śląski
Klaudia Bojarun SP Bogatynia
Joanna Mikołajczyk SP Bogatynia
Bartłomiej Chaszczyn ZPSM Przemyśl
Hania Szczerbo SP nr 1 Drezdenko
Justyna Cyzio ZS Przybysławice
Arek Kuciński SP nr 25 Olsztyn
Wiktoria Mankała SP nr 45 Gdynia
Wiktoria Gradowska SP nr 4 Sochaczew
Karolina Tomaszewska SP nr 4 Sochaczew
Weronika Pawlak SP nr 4 Sochaczew
Olga Majewska SP nr 4 Sochaczew
Gabrysia Lis ZSO – PSP i PG Wolanów
Natalia Czarnynoga SP Bojszowy

Dyplom za pracę, która zwróciła szczególną uwagę jury:

Anna Lis, Natalia Pluta Specjalny Ośrodek SzkolnoWychowawczy Wodzisław Śląski

Wszystkim zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY!!!

Jeżeli pojawiły się jakieś błędy, proszę o kontakt na e-mail: manam@poczta.onet.pl

Nagrody dla dzieci i podziękowania dla nauczycieli dzieci nagrodzonych wyślemy dopiero po 15 lutym (do tego czasu mamy ferie).Temat: 7-9 listopada Poznań - V Zjazd Rodzin
Zaproszenie do udziału w części Konferencyjnej Zjazdu przyjęli:

1. prof. dr hab. Irena Obuchowska UAM w Poznaniu
• temat wprowadzenia: "O potrzebie nadziei"
2. prof. zw. dr hab. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska – Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie
• temat wykładu: Jak nauczyć dziecko liczyć, dodawać i odejmować Garsteczka teorii i dużo skutecznych sposobów.
3. prof. dr hab. n. med. Anna Latos-Bieleńska oraz dr Aleksander Jamsheer Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkiewskiego w Poznaniu
• temat wykładu: Zespoły genetyczne z wadami rozwojowymi kończyn.
4. prof. zw .dr hab. Małgorzata Kościelska – Uniwersytet im. K. Wielkiego w Bydgoszczy
• temat wykładu: Za co czują się odpowiedzialni rodzice dzieci z wadą genetyczną, a za co powinni się czuć odpowiedzialni specjaliści?
5. prof. zw. dr hab. Janina Wyczesany - Akademia Pedagogiczna w Krakowie
• temat wykładu: Rola warsztatów terapii zajęciowej w zakresie aktywizacji młodzieży z niepełnosprawnością.
6. prof. zw. dr hab. Marta Bogdanowicz – Uniwersytet Gdański
• temat wykładu: Dobry dotyk we wspomaganiu rozwoju i terapii dziecka.
7. prof. dr hab. Marzanna Zaorska – Uniwersytet Toruński
• temat wykładu: Osoba z zespołem Marschala - droga do(ku) autonomii.
8. prof. dr hab. Jacek Jarosław Błeszyński – Uniwersytet Toruński
• temat wykładu: Zespół Landau-Klennenera. Problemy diagnostyczno-terapeutyczne.
9. prof. dr hab. Andrzej Twardowski – Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
• temat wykładu: Rola ojców we wspomaganiu rozwoju dzieci ze złożonymi niepełnosprawnościami
10. prof. zw. dr hab. Joanna Kruk-Lasocka - Instytut Pedagogiki Specjalnej Wrocław
• temat wykładu: On nie jest "pomylony" - nasza wiedza i niewiedza o zespole Touretta.
11 prof. zw. dr hab. Władysława Pilecka - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
• temat wykładu: O rozwoju Ja u dzieci z niepełnosprawnością umysłową i możliwościach jego wspomagania.
12. prof. zw.dr hab. Aniela Korzon - Instytut Pedagogiki Specjalnej DSWETWP Wrocław
• temat wykładu: Logorytmika w terapii logopedycznej dzieci z wadą słuchu
13. prof. zw. dr hab. Ewa Pisula Uniwersytet Warszawski
• temat wykładu: "Efektywność oddziaływań terapeutycznych i edukacyjnych u osób z zaburzeniami należącymi do autystycznego spektrum".

Panel tematyczny

Temat panelu: "Osoby niepełnosprawne we wspólnotach różnych wyznań".
Udział w panelu zapowiedzieli przedstawicieli wyznań: rzymsko-katolickiej; protestańskiej, prawosławnej i innych.

Warsztaty:
1. dr Hanna Kubiak i dr Anna Jakoniuk - Diallo - Zakład Psychopatologii Dziecka UAM w Poznaniu
• temat warsztatu: "O co pytają rodzice dzieci z niepełnosprawnością". –
• 2. dr Izabela Fornalik – Kolegium Karkonoskie w Jeleniej Górze
• temat warsztatu: „Prawie nieznany zespół genetyczny (MeCP2 duplication syndrom) - poszukiwania dróg wsparcia”.
3. dr Maria Paula Stasiakiewicz; mgr Maria Magdalena Stec - Zakład Psychopatologii Dziecka UAM w Poznaniu
• temat warsztatu: „Co pomaga rodzicom w skutecznym komunikowaniu się ze swoimi dziećmi? Warsztat podstawowych umiejętności komunikacji interpersonalnej”. -
4. dr Anna Drozdowicz – Zakład Pedagogiki Specjalnej UAM w Poznaniu
• temat warsztatu: "Jak pomóc dziecku z zaburzeniami rozwoju znaleźć przyjaciela? O relacjach rówieśniczych młodzieży z głębszą niepełnosprawnością intelektualną." –

• 5. mgr Justyna Pilecka – Zouaidia – Zakład Psychopatologii Dziecka UAM w Poznaniu
• temat warsztatu: "Elementy Integracji Sensorycznej w codziennej terapii dziecka Zaburzonego w rozwoju– wskazówki dla rodziców”.
6. mgr Maria Gralińska - Ośrodek SzkolnoWychowawczy w Koninie
• temat warsztatu: "Jak korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach? - praktyczne rady dla rodziców dziecka niepełnosprawnego".
• 7. mgr Małgorzata Kwiatkowska
temat warsztatu: „Dzieci głęboko niezrozumiane”-
8. Dorota Dziubińska
Temat warsztatu: „ Przemoc wobec dzieci”.
Temat: PROGRAM WIOSNY GLIWICKIEJ - MAJ 2005
PROGRAM WIOSNY GLIWICKIEJ - MAJ 2005

25.04-16.05
poniedziałki
i piątki,
g. 14.00-18.00 Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, ul. Zwycięstwa 1 IV Wiosenny Turniej Szachowy dla gliwickich emerytów, rencistów i inwalidów Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gliwicach

27.04, g. 19.00
29.04, g. 19.00
30.04, g. 16.00 27 - kościół pw. Wszystkich Świętych, 29 - Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, 30 - Katedra pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła koncerty w ramach IV Międzynarodowych Warsztatów Muzycznych "Musica pro Europa" Gliwickie Towarzystwo Muzyczne, Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej, Samorząd Miasta Gliwice

1-8.05
godziny wieczorne (19.30 i 20.00) Katedra pw. Apostołów św. Piotra i Pawła, kościów pw. Wszystkich Świętych XVI Międzynarodowy Festiwal "Dni Muzyki Organowej" Stowarzyszenie Międzynarodowy Festiwal DNI MUZYKI ORGANOWEJ, Samorząd Miasta Gliwice

1.05
g. 17.00 Ratusz, Sala Rajców koncert Kwartetu Śląskiego i pianisty Janusza Olejniczaka pn "Dziedzictwo z Polski" z cyklu Muzyczne wędrówki po Europie Gliwicki Teatr Muzyczny,
Samorząd Miasta Gliwice

1-3.05
g. 16.00-24.00 Dom Kultury Brzezinka, ul. Zamojska Festyn Majowy Rada Osiedlowa Brzezinka, Stowarzyszenie Mieszkańców "Brzezinka", Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej "Brzezinka"

3.05
g.17.00 Ratusz, Sala Rajców Koncert Kwartegu Śląskiego pn. "Muzyka z sąsiedztwa" z cyklu Muzyczne wędrówki po Europie Gliwicki Teatr Muzyczny, Samorząd Miasta Gliwice

3.05
g. 14.00 stadion sportowy oraz muszla koncertowa w Sośnicy Międzypowiatowe Zawody Pożarnicze oraz występ Zespołu ŚLĄSK Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP o/gliwicki, Samorząd Miasta Gliwice

3.05
g. 11.00 Hala Sportowa Politechniki Śl. ul. Akademicka 26 Ogólnopolski Turniej Judo Juniorek i Juniorów Młodszych z okazji 3 Maja Klub Środowiskowy Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Śl., Samorząd Miasta Gliwice

7.05
g. 9.00-12.00 przejazd wyznaczonymi trasami, meta - Kąpielisko Leśne EKO RAJD Gliwice 2005 Grupa Kolarska Gliwice, Samorząd Miasta Gliwice

8.05
g. 11.30 Radiostacja Gliwicka Rajd z okazji 70-lecia Radiostacji Gliwickiej MTST Cykloturysta Gliwice, Samorząd Miasta Gliwice

9.05
g. 15.00-22.00 Plac Krakowski Dzień Europy Samorząd Miasta Gliwice, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
9-14.05 wszystkie filie MBP Tydzień Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach

10.05
g. 9.00-12.00 Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Kozielska 39 III Festiwal Tańców Europy Szkoła Podstawowa nr 1

12-19.05
g. 17.00 Klub EMPiK Gliwice XI Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Górach Studenckie Koło Przewodników Górskich HARNASIE przy OU PTTK Politechniki Śląskiej w Gliwicach

14.05
g. 11.00-15.00 park przy MDK Festyn Młodzieżowego Domu Kultury Młodzieżowy Dom Kultury

14.05
g. 9.00-12.30 Radiostacja Gliwicka 5 Silesia Cup-Audax Marathon - Eliminacje MTST Cykloturysta Gliwice, Samorząd Miasta Gliwice

15.05
g. 10.00 start - Rynek Gliwice, meta: Pilchowice 9 Rajd Cykloturysty - 700-lecie Pilchowic MTST Cykloturysta Gliwice, Urząd Gminy Pilchowice

15.05
g. 12.00 Sala Rajców, Ratusz Poranek Muzyczny u Rajców Klub PEREŁKA

18.05
g. 15.00-22.00 Plac Krakowski Juwenalia Studentów Politechniki Śląskiej - IGRY 2005 (w tym koncerty zespołów HEJ i DŻEM) Uczelniany Zarząd Samorządu Studenckiego Politechniki Śląskiej

18.05
g. 9.00 Stadion, ul. Okrzei VI Olimpiada Szkół woj. śląskiego Gliwicki Klub Sportowy PIAST, Samorząd Miasta Gliwice

19.05
g. 20.00 Plac Inwalidów 1 "Czwartek Jazzowy z Gwiazdą" Iza Zając z kwintetem Ślaski Jazz Club, Samorząd Miasta Gliwice

21.05
g. 9.00-16.00 Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Fiołkowa 24 (Łabędy) Kosz za kosz Uczniowski Klub Sportowy SABA, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Samorząd Miasta Gliwice

20-21.05
g. 8.00 start - Pl. Piłsudskiego, meta - Błonica Strzelecka XXXIX Rajd Szlakami Powstań Śląskich PTTK Gliwice

21-22.05
g. 18.00-21.30 Rynek, uliczki wokół Rynku Grająca Starówka Samorząd Miasta Gliwice

22.05
g. 11.00 Ruiny Teatru Miejskiego Młodzieżowe Zawody Fryzjerskie "FANTAZJA - CZTERY PORY ROKU" - Akademia Sztuki Fryzjerskiej Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, Studio Fryzjerskie GRAŻYNA

22.05
g. 10.00 lotnisko Aeroklubu Gliwikiego X Ogólnopolskie Zawody Modeli Szybowców Termicznych kat. F3J Młodzieżowy Dom Kultury

22.05 - 5.06
g. 8.30-16.30 Klub tenisowy PARK, ul. Sikorskiego 132 XIII Otwarte Młodzieżowe Mistrzostwa Gliwic w Tenisie Ziemnym PARK CUP 2005 Klub Tenisowy PARK Gliwice

27-29.05
g. 10.00 lodowisko TAFLA Mistrzostwa Polski w Curlingu Kobiet i Mężczyzn ( eliminacje) Ośrodek Sportu Politechniki Śląskiej

28.05
g. 14.00-22.00 obiekt sportowy, ul. Radomska Festyn: Policja i RKS FORTUNA - dzieciom Policja, Robotniczy Klub Sportowy FORTUNA, Samorząd Miasta Gliwice

28.05
g. 10.00 start - Rynek Gliwice, meta: Bujaków CYKLOFLORA 2005 MTST Cykloturysta Gliwice, Sołectwo Bujaków

28.05
g. 17.00 Kościół pw. Wszystkich Świętych koncert organowy "Sylwetki wybitnych absolwentów" Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st.
29.05 g. 16.30 Park Chopina Spotkania z muzyką w Parku Chopina Polski Związek Chórów i Orkiestr, Samorząd Miasta Gliwice

WYSTAWY

23.05-03.06 Ratusz Obrazy nie tylko malowane - wystawa Gliwickie Stowarzyszenie Twórców Amatorów ARTAM

19-21.05
g.9.00-14.00 obiekty Zespołu Szkół Ogólnokształcących ul. Orląt Śląkich 25 Literackie Nagrody Nobla Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Gliwicach

22.04 - 8.05 Ratusz wystawa malarska
Ewy Pełki Galeria BRAMA

19.05-10.06 Klub Perełka wystawa z okazji 30-lecia twórczości Janiny Motyki Klub PEREŁKA

zródlo www.um.gliwice.pl

Strona 2 z 3 • Zostało wyszukane 125 wypowiedzi • 1, 2, 3


 Menu
 : Strona Główna
 : Ośrodek Edukacji ekologii Janów
 : Ośrodek egzaminacyjny Dąbrowa Górnicza
 : Ośrodek egzaminowania Ruchu Kraków
 : Ośrodek Interwencji Kryzysowej Kraków
 : Ośrodek Interwencji Kryzysowej Opole
 : Ośrodek las Krynica Morska
 : Ośrodek Las Szklarska Poręba
 : Ośrodek leczenia alkoholizmu ceny
 : Ośrodek Medycyny Pracy Katowice
 : Ośrodek Medycyny Pracy Rzeszów pentax slr
sloggi triumph

marcel marceau
 . : : .
Powered by Wordpress | Designed by Elegant WPT